Podróże

Co warto zobaczyć w Kairze ?

Tak łatwo jest zakochać się w mieście, gdy historia jest tak wyjątkowa jak kairska. Tłumy na Manhattanie mogą sprawić, że będzie on wyglądał jak miasto duchów, ale jest to niewielka cena za doświadczenie energii miasta znanego Egipcjanom jako Umm ad Dunya – „Matka Świata”. Skorzystaj z naszego przewodnika, aby odkryć współczesny Kair, jakiego jeszcze nigdy wcześniej nie widziałeś.

Piramidy w Gizie
Nie ma chyba drugiego takiego miasta na świecie, w którym na szczycie nowoczesnej architektury znajduje się tak wspaniały, 40-letni kompleks piramid królewskich, świątyń i grobli. Każda wycieczka do stolicy Egiptu musi rozpocząć się od tych majestatycznych stworzeń. Idą one od Menakaure, najmniejszej piramidy, do Khafre, drugiej co do wielkości, do Khufu, lepiej znanego jako Wielka Piramida w Gizie. Aby uniknąć smogu, głowa w dół po południu.

Sfinks
Krótka podróż na miejską stronę płaskowyżu Giza zaprowadzi Cię do stóp Sfinksa, kolejnego enigmatycznego symbolu starożytnego Egiptu. Na zachodnim brzegu Nilu dumnie siedzi lew z ludzką głową, stary cudo. Przez tysiące lat, tajemniczy Sfinks przybywał nad Gizą, strzegąc jedynego pozostałego z Siedmiu Starożytnych Cudów Świata. Od wieków inspiruje on wyobraźnię cesarzy, poetów, artystów, uczonych i podróżników i pozostaje prawdziwie enigmatyczną cechą Kairu.

Egyptian Museum of Antiquities
W centrum Kairu, na obrzeżach placu Tahrir, zwiedzający znajdą egipskie Muzeum Starożytności (Midan El-Tahrir); jedno z wielu muzeów w mieście, które zaprasza ludzi do odkrywania chwalebnej przeszłości Egiptu. W mieście znajduje się unikalna kolekcja ponad 160.000 sztuk starożytnej historii Egiptu. Poświęć trochę czasu na przeglądanie muzealnych komnat, poświęconych niektórym z najbogatszych dynastii Egiptu, i odkryj, jak wyglądało życie za panowania faraonów.

Stary Kair
Rozciągnięta na jedną milę, ta strona Kairu jest najstarszym miejscem osadnictwa i kultu religijnego w regionie, łączącym historię islamską, chrześcijańską i żydowską. Przemierzając wojnę wąskich uliczek, znajdziesz się na skrzyżowaniu kulturowym i religijnym. Odkryj meczet Amr, pierwszy wybudowany w Kairze, synagogę Ben Ezra z IX wieku, a także jedne z najstarszych kościołów na świecie, takie jak kościół św. Gergiusa, czy wiszący kościół Marii Panny, wzniesiony w IV wieku.

Wiszący Kościół Marii Panny
Następnie zatrzymujemy się przy tym słynnym IV-wiecznym kościele. Jego nazwa pochodzi od tego, że wydaje się zawieszony, ponieważ został zbudowany na ruinach dwóch starych wież pozostałych po starej twierdzy, Twierdzy Babilon. Kościół jest dość rustykalny, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę jego wiek, i ma ciężkie drzwi, inkrustowane hebanem i kością słoniową, oraz marmurowe filary. Jego historyczne znaczenie wynika z faktu, że stał się rezydencją patriarchów koptyjskich z Aleksandrii, a także miejscem, gdzie odbywały się liczne synody, które określały, kiedy należy obchodzić Wielkanoc.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *