Sport

Czym jest tenis ?


Gra, w której dwie lub cztery osoby używają rakietek do uderzenia piłki w siatkę. Gracz zdobywa punkt, gdy jego przeciwnik nie może uderzyć piłki z powrotem. Tenis jest rozgrywany na korcie tenisowym.

Pochodzenie i zastosowanie
Słowo tenis pochodzi od średniowiecznego angielskiego słowa tenetz, które pochodzi od starofrancuskiego słowa tenez oznaczającego „receive, take”. Gra, która ostatecznie stała się tenisem, w średniowieczu była ulubioną grą francuskich rycerzy, a we wczesnych wersjach tego sportu mówiło się, że gracz serwujący piłkę miał krzyczeć „Tenetz!” do przeciwnika.

Przykłady
Tenis odnosi się do gry zazwyczaj rozgrywanej przez dwie lub cztery osoby, które za pomocą specjalnych rakiet uderzają w małą, pokrytą filcem piłkę tam i z powrotem nad siatką. W tenisa samotnego grają dwie osoby, jedna po obu stronach siatki. W tenisa deblowego grają cztery osoby, zorganizowane w drużyny, w których po dwóch graczy po każdej stronie sieci.

Tenis rozgrywany jest na płaskiej, prostokątnej powierzchni zwanej kortem tenisowym. Kort tenisowy jest podzielony na sekcje, które mówią graczom, gdzie muszą stać lub uderzyć piłkę, aby zdobyć punkty. Siatka w talii biegnie na całej długości środkowego kortu, tworząc dwa równe boki na obu końcach. Korty tenisowe są zazwyczaj wykonane z gliny, żwiru, trawy lub sztucznej trawy.

Najdłuższy profesjonalny mecz tenisowy, jaki kiedykolwiek rozegrano, miał miejsce podczas pierwszej rundy Mistrzostw Wimbledonu 2010 pomiędzy Amerykaninem Johnem Inesterem a francuskim Nicolasem Mahutem. Mecz ten trwał ponad 11 godzin i był rozgrywany przez trzy dni. W końcu Isner pokonał Mahuta, aby awansować do drugiej rundy turnieju.

Cytaty
„Tenis to ciężki sport. Przez cały rok jest dużo konkurencji, a ty grasz sam.”

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *