Natura

Ile zębów ma pies ?

Tak jak u ludzi, psy mają w życiu dwa zestawy zębów. Szczenięta mają 28 zębów mlecznych, znanych również jako zęby podstawowe, dziecięce lub mleczne. Dorosłe psy mają 42 zęby stałe, zwane również wtórnymi

Kiedy szczenięta dostają swoje zęby mleczne?
Szczenięta rodzą się bez widocznych zębów. Zęby liściaste zaczynają wyrzynać się przez dziąsła około trzeciego tygodnia życia i zazwyczaj do szóstego tygodnia życia obecne są wszystkie zęby liściaste.

Zdrowa jama ustna zależy od zdrowych zębów. Idealny moment na rozpoczęcie szczotkowania zębów szczeniaka zaczyna się, gdy tylko przywieziesz szczeniaka do domu. Dziąsła są wrażliwe podczas wyrzynania się zębów, dlatego tak ważne jest ich delikatne czyszczenie w tym czasie. Twój zespół lekarzy weterynarii może pomóc Ci określić najlepsze produkty i metody pielęgnacji zębów dla Twojego szczeniaka.

Kiedy szczenięta dostają swoje zęby stałe?
U szczeniąt cały proces ząbkowania jest stosunkowo szybki. Ząbkowanie zaczyna się u szczeniąt w wieku około 3,5 do 4 miesiąca życia, kiedy to siekacze liściaste zaczynają być zastępowane siekaczami stałymi. W wieku od 6 do 7 miesiąca życia większość szczeniąt ma wszystkie swoje dorosłe zęby.

Co dzieje się podczas ząbkowania?
Na długo przed wyrzynaniem się dorosłych zębów przez dziąsła, zaczynają się one rozwijać z pąków zębowych znajdujących się w górnej i dolnej szczęce. W miarę jak rozwijają się dorosłe zęby, zaczynają wywierać nacisk na korzenie zębów mlecznych, stymulując korzenie zębów mlecznych do rozpoczęcia resorpcji. Po resorpcji korzeni, korony zębów mlecznych wypadają. Możesz nawet znaleźć te wydrążone skorupki zębów mlecznych na podłodze lub w legowisku Twojego szczeniaka, ale bardzo często są one połykane, gdy Twój szczeniak je, nie powodując złego efektu.

Podczas procesu ząbkowania, Twój szczeniak może się ślinić, niechętnie jeść tak mocno jak zwykle i może być drażliwy z powodu delikatnej jamy ustnej. Prawie wszystkie szczenięta mają chęć do gryzienia, gdy ząbkowały. Ważne jest, aby robić wszystko, co w Twojej mocy, aby skierować szczeniaka do gryzienia na akceptowalne i bezpieczne przedmioty. Nie pozwól, aby Twój szczeniak żuł ludzkie buty, ubrania lub meble. Unikaj twardych zabawek, nylonowych gryzaków, krowich kopyt i kostek lodu, ponieważ mogą one uszkodzić zęby. Unikaj karmienia szczeniaka kośćmi (ugotowanymi lub nie), ponieważ są one również zbyt twarde do żucia i w razie połknięcia mogą uszkodzić zęby oraz uszkodzić jelita.

Możesz także zauważyć charakterystyczny zapach oddechu, znany jako „szczeniaczy oddech”, który jest związany z ząbkowaniem. Zapach ten jest normalny i utrzymuje się tak długo, jak długo szczeniak ząbkował.

Co to jest uporczywy ząb?
Kiedy ząb liściasty jest nadal obecny w momencie, kiedy zaczął wyrzynać się ząb stały, określa się go jako ząb trwały. Kiedy tak się dzieje, ząbek dziecięcy zajmuje miejsce w jamie ustnej, które jest przeznaczone dla zęba stałego, zmuszając go do wyburzenia się w nieprawidłowej pozycji. Efektem końcowym jest stłoczenie się zębów i ewentualnie nieprawidłowy kontakt zębów z zębami i/lub tkankami miękkimi jamy ustnej. Nieprawidłowe ustawienie zębów prowadzi do nieprawidłowego zgryzu.

Które zęby liściaste są częściej zatrzymywane?
Najczęstszymi zębami trwałymi są górne kły, następnie dolne kły, a następnie siekacze. Jednak wszystkie zęby liściaste mogą być trwałe.

Zęby trwałe są również częściej spotykane u psów małych ras, a także u psów ras rasy brachytowych (psy o krótkich nosach lub płaskich twarzach), takich jak Buldogi, Pupy, Bostońskie Teriery i Boksery.

Mogą również występować genetyczne predyspozycje do rozwoju trwałych zębów pierwotnych, jak to często ma miejsce w rodzinach psów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *