Dom i ogród

Jak wybrać skuteczny i mody grzejnik łazienkowy?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną łazienkę bez równie nowoczesnego, komfortowego i skutecznie rozprowadzającego ciepło grzejnika łazienkowego. Urządzenie to jest podstawowym wyposażeniem każdej łazienki. Jak dobrze wybrać nie tylko skuteczny, ale i modny grzejnik łazienkowy?

Modne grzejniki łazienkowe to coraz popularniejszy widok

Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku dostępne były wyłącznie niezbyt estetyczne, toporne i szpetne grzejniki, które z elegancją czy dopasowaniem do aranżacji wnętrza niewiele miały wspólnego.

Obecnie modne grzejniki łazienkowe spotkamy w niemal każdym sklepie. Rozwój technologiczny oraz coraz bogatsza oferta producentów urządzeń grzewczych powodują, że teraz bez problemu dobierzemy odpowiedni grzejnik dopasowany nie tylko do naszych potrzeb, ale i gustu! Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem grzejnika łazienkowego.

Na co zwracać uwagę, wybierając grzejnik łazienkowy?

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając grzejnik do łazienki, jest jego konstrukcja. Obecnie prym wiodą nowoczesne i modne grzejniki łazienkowe w formie drabinek. Takie pionowe konstrukcje pozwalają nie tylko skutecznie rozprowadzać ciepło po całym pomieszczeniu, ale również umożliwiają wygodne zawieszanie ręczników czy ubrań do wysuszenia. Dzięki drabinkowej konstrukcji podgrzejemy również szlafrok lub piżamę, zapewniając sobie możliwie najwyższy komfort termiczny.

Od grzejnika łazienkowego powinniśmy oczekiwać zarówno eleganckiego designu, jak i praktyczności. Czasy białych, produkowanych na jedną modłę ręczników, minęły bezpowrotnie. Obecnie do wyboru mamy ciekawe grzejniki matowe i półmatowe czy chropowate, powlekane niemal każdą barwą – od czarnej, przez biel, po złoto, czerwień czy każdy inny kolor.

Dobierając grzejnik, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych technicznych szczegółów. Wśród nich wymienić należy m.in.: na moc grzejnika względem kubatury łazienki. Poza tym ważne jest, żeby dopasować urządzenie grzewcze do parametrów wody w instalacji centralnego ogrzewania, a także do sposobu doprowadzenia przyłącza. Warto też zwrócić uwagę na rozstaw montażowy grzejnika.

Dobór mocy grzejnika do kubatury łazienki

Grzejnik o zbyt małej mocy nie zapewni nam odpowiedniego komfortu termicznego podczas przebywania w łazience. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w okresie grzewczym. Z kolei zbyt mocny grzejnik niepotrzebnie zwiększy rachunki związane z ogrzewaniem i może okazać się niedopasowany do parametrów instalacji centralnego ogrzewania.

W przypadku łazienek o dobrej izolacji termicznej i o powierzchni ok. 3 m2 powinno się zainwestować w grzejnik łazienkowy o mocy co najmniej 250 W. Dla łazienek o powierzchni 10-12 m2 moc grzejnika powinna wynosić ok. 1000 W. W przypadku dużych łazienek o powierzchni 19-25 m2 grzejnik powinien dysponować mocą co najmniej 2000 W.

Grzejnik łazienkowy musi być również dopasowany do temperatury wody, która płynie w instalacji grzewczej. Najczęściej grzejniki dopasowywane są do temperatur: 75, 65 oraz 20 stopni Celsjusza.

Możesz również polubić…