Natura

Kiedy jest sezon kwitnienia wiśni w Kyoto?

Jednym z najczęściej zadawanych mi pytań jest „Kiedy jest sezon kwitnienia wiśni w Kioto?”. Odpowiedź brzmi: od ostatniego tygodnia marca do połowy kwietnia. Zorganizowanie wyjazdu, aby zobaczyć je w najlepszym czasie, wymaga starannego zaplanowania.

Kwiaty wiśni (sakura) kwitną zazwyczaj w ostatnim tygodniu marca i w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia w Kioto (mniej więcej między 20 marca a 14 kwietnia). W przeciętnym roku, kwitnienie osiąga szczyt 1 kwietnia w Kioto. Kiedy już zakwitną, są one notorycznie niestabilne: czasami prawie wszystkie drzewa zakwitają w tym samym czasie (mankai) i pozostają w pełnym rozkwicie przez tydzień lub nawet dłużej.

Zmiana z roku na rok
Innym razem wiśnie w różnych częściach miasta będą szczytować o różnych porach, a niektóre drzewa zaczną zrzucać płatki, podczas gdy inne jeszcze nie osiągnęły szczytu. Co gorsza, ulewne deszcze mogą uderzyć zaraz po tym, jak większość drzew osiągnie szczyt, obniżając płatki kilka dni wcześniej, niż mogłyby wytrzymać.

Trudno przewidzieć, kiedy kwiaty wiśni osiągną szczyt.
Zbieganie się w czasie podróży z kwiatami wiśni to bardzo trudna sprawa. Jeśli zostawisz się w Kioto tylko na kilka dni, może się okazać, że przyjechałeś zaraz po zakwitnięciu wiśni, albo możesz mieć frustrujące doświadczenie, widząc drzewa zbliżające się do szczytu, tak samo jak musisz opuścić miasto. Aby mieć pewność, że złapiesz czereśnie na ich szczycie, musiałbyś zostać w mieście około 10 dni, a to kosztowałoby fortunę przy wysokich cenach sezonowych.

Rezerwacja noclegów w sezonie kwitnienia wiśni
Kioto staje się niezwykle popularne w sezonie kwitnienia wiśni zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych. W związku z tym warto zarezerwować hotel w Kioto z dużym wyprzedzeniem – co najmniej kilka miesięcy – aby znaleźć się w preferowanym przedziale cenowym. Twój wybór będzie bardzo ograniczony, jeśli w ostatniej chwili zdecydujesz się na wizytę w Kioto, aby zobaczyć kwiaty. Możesz sprawdzić aktualną dostępność i ceny hoteli Kyoto od połowy marca do połowy kwietnia, kiedy kwitną wiśnie, na Agoda.com i Booking.com. Możesz również sprawdzić zakwaterowanie w pobliskiej Osace, która znajduje się zaledwie 10 minut pociągiem kulowym od Kioto, jeśli potrzebujesz większego wyboru miejsc noclegowych.

Kwiaty jako bonus
Tak więc, szczerze mówiąc, najlepiej uznać czereśnie za dodatkowy bonus: Jeśli złapiesz je na szczycie, świetnie, ale jeśli będziesz za nimi tęsknił, nic wielkiego. Należy pamiętać, że maj to prawdopodobnie lepszy miesiąc na wizytę w Kioto: wiele roślin kwitnie, drzewa są zielone, a pogoda jest pewnie cieplejsza (w Kioto pod koniec marca i kwietnia może być jeszcze zimno).

Podobnie, o wiele łatwiej jest złapać jesienne liście w Kioto: W okresie od połowy października do końca listopada można prawie na pewno zobaczyć piękne jesienne kolory. Więcej o jesiennych kolorach w Kioto w naszym obszernym przewodniku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *