Sport

Z ilu setów składa się rozgrywka tenisa stołowego ?

Mężczyźni i kobiety mogą brać udział w zawodach indywidualnych, deblowych lub drużynowych, a mecze składają się z pięciu zestawów po 11 punktów każdy i są rozgrywane w formacie best of-five.

Nie ma żadnych wyjątków od prawa tenisa stołowego dla osób niepełnosprawnych, stojących. Wszyscy zawodnicy grają zgodnie z prawem i przepisami ITTF – Międzynarodowej Federacji Tenisa stołowego. Sędzia może jednak złagodzić wymagania dotyczące prawidłowej obsługi, jeżeli nie pozwala na to niepełnosprawność fizyczna. Na Paraolimpiadzie sport tenisowy przybiera dwie formy – zawodów na stojąco i na wózku inwalidzkim oraz sportowców z niepełnosprawnością fizyczną i upośledzeniem umysłowym.

Tenis stołowy został włączony do pierwszych Igrzysk Paraolimpijskich w Rzymie w 1960 roku i jest obecnie uprawiany przez sportowców w ponad 100 różnych krajach. Pierwotnie otwarty tylko dla osób na wózkach inwalidzkich, w 1976 roku do programu Igrzysk Paraolimpijskich w Toronto dodano zawodników stojących, a w 1980 roku w programie dla Arnhem pojawiły się zawody dla sportowców z porażeniem mózgowym. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 r. 276 sportowców wzięło udział w 29 imprezach medalowych.

Dziś tenis stołowy jest czwartym co do wielkości sportem paraolimpijskim. Gra się w nim w ponad 50 krajach, zdominowanych przez narody Azji, zwłaszcza Chiny i Koreę.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *